Jak kreatyna oddziałuje na mięśnie?
Suplementacja kreatyną może skutkować znacznym wzrostem masy mięśniowej – dotyczy to zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Stosowanie wysokiej jakości kreatyny może także poprawić siłę, moc i wydajność ćwiczeń o wysokiej intensywności.
Kreatyna – suplement dla każdego sportowca
Suplementacja kreatynowa może być stosowana zarówno przy krótko-, jak i długoterminowym wzroście mięśni. Badania wykazują, że dodanie kreatyny do programu treningu siłowego znacznie zwiększyło siłę nóg i masę mięśniową u osób w wieku dojrzałym. Z kolei w 12-tygodniowym badaniu osób wykonujących regularny trening siłowy kreatyna zwiększała wzrost włókien mięśniowych 2-3 razy bardziej niż sam trening. Wzrost całkowitej masy ciała również podwoił się wraz z maksymalnym wykonaniem jednego powtórzenia w wyciskaniu na ławce – jednym z najbardziej powszechnych ćwiczeń siłowych.
Kreatyna a jakość treningów
Co więcej, kreatyna pomaga również w utrzymaniu siły i wydajności treningowej, jednocześnie zwiększając masę mięśniową podczas intensywnego przetrenowania. Ten zauważalny postęp jest spowodowany zwiększoną zdolnością organizmu do wytwarzania ATP. Zwykle ATP wyczerpuje się po 8–10 sekundach intensywnej aktywności, ale jako że suplementy kreatyny pomagają wytwarzać więcej ATP, można utrzymać optymalną wydajność przez kilka sekund dłużej, a tym samym wynieść trening na nowy poziom.
Jakie suplementy stosować?
Najpopularniejszą formą suplementu jest monohydrat kreatyny. Aby uzyskać najlepsze rezultaty i doprowadzić do szybkiego wzrostu zapasów kreatywny w mięśniach, należy przyjmować ok. 20 gramów monohydratu przez 7 dni (4 porcje po 5 gramów w ciągu dnia). Po okresie naładowania kreatyną należy zmniejszyć ilość do ok. 3-5 gramów dziennie, aby utrzymać wysoki poziom kreatyny w tkance mięśniowej. Jako że kreatyna wciąga wodę do komórek mięśniowych, zaleca się popijanie jej szklanką wody i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia przez cały dzień.
Uwaga! Kreatyna jest jednym z najlepiej zbadanych dostępnych suplementów, a badania odnośnie do jej wpływu na organizm nie wykazują żadnych negatywnych skutków.