Fakty i mity na temat odżywek dla sportowców
Osoby zawodowo uprawiające sport muszą przykładać szczególną uwagę do sposobu odżywiania. Ich organizm przystosowany do wysiłku wymaga większego zapotrzebowania na określone składniki odżywcze takie jak np. białko. Nie zawsze jednak w pożywieniu da się dostarczyć organizmowi ich wystarczające ilości. W diecie sportowców zatem oprócz dobrze zbilansowanych posiłków znaczenie ma również suplementacja. Doskonałym sposobem na uzupełnienie brakujących składników odżywczych oraz np. przyspieszenie wzrostu masy mięśniowej jest stosowanie odżywek dla sportowców. Niestety przez lata w świadomości społeczeństwa utarło się wiele nieznajdujących uzasadnienia mitów. Warto je poznać, by wyeliminować niepotrzebne obawy przed ich spożywaniem i rozwiać wątpliwości dotyczące ich działania.
Co warto wiedzieć o odżywkach dla sportowców?
Najczęściej powielanym mitem jest stwierdzenie, że odżywki są przeznaczone wyłącznie dla intensywnie trenujących na siłowni mężczyzn. I choć prawdą jest, że zazwyczaj są zalecane sportowcom, nie oznacza to jednak, że wyłącznie oni mogą je stosować. Mianowicie dostarczane w nich składniki odżywcze są niezbędne również w diecie osób amatorsko uprawiających sport oraz takich, które chcą uzupełnić niedobory określonych substancji np. po konsultacjach z dietetykiem. Co więcej, często są też stosowane przez osoby starsze oraz cierpiące na wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy układu pokarmowego, które skutkują problemami ze wchłanianiem niektórych substancji odżywczych. Dobrze dobrane i stosowane w odpowiednich ilościach odżywki mogą więc skutecznie poprawić kondycję każdego organizmu.
Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest wpływ odżywek dla sportowców na efekty treningów. Są tacy, którzy twierdzą, że samo ich spożywanie, bez konieczności uprawiania sportu, przełoży się na wzrost masy mięśniowej bądź wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej. Takie rozumowanie jest błędne, gdyż nie da się wyrzeźbić sylwetki bez wysiłku fizycznego. Tego rodzaju suplementy są więc jedynie uzupełnieniem planu treningowego, który wspomoże sportowców w walce o wymarzoną kondycją, ale nie zastąpi aktywności. Co więcej, spożywanie ich w większych ilościach niż te zalecane, nie przyspieszy efektów. Trzeba być świadomym tego, że nawet nadmiar składników odżywczych i witamin może być w konsekwencji szkodliwy dla zdrowia.
Prawdą jest natomiast to, że białko jest niezbędne dla rozbudowy tkanki mięśniowej, niemniej jednak odżywki dla sportowców nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety. Spożycie ich po posiłku nie oznacza, że nasz organizm nie potrzebuje już pożywienia. Wręcz przeciwnie, po aktywności fizycznej zjedzenie dobrze zbilansowanego posiłku jest konieczne, by uzupełnić wartości odżywcze. Sama suplementacja jest tylko dodatkiem. Przy czym warto pamiętać, że spożywanie odżywek nie u każdego przyniesie takie same efekty. Każdy organizm będzie inaczej reagował na suplementy, dlatego nie warto porównywać się z innymi. Ponadto decydując się na wzbogacanie diety odżywkami, warto skonsultować się z dietetykiem lub trenerem, który dobierze odpowiedni rodzaj suplementów do naszych potrzeb i stylu życia.